Rynek ubezpieczeń bardzo ostro zetknął się w ostatnich latach z problemem niedozwolonych postanowień umownych. W wielu przypadkach oceny Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można uznać za uzasadnione. Jednocześnie jednak bardzo wiele klauzul uznanych za abuzywne z punktu widzenia ubezpieczeń za takie uznane być nie powinny. W wielu przypadkach nie tylko z ubezpieczeniowego punktu widzenia, ale i z punktu widzenia logiki, bezpieczeństwa stosowane przez ubezpieczycieli zapisy są jak najbardziej poprawne, a nawet pożądane.
Konferencja „Klauzule abuzywne” ma pokazać problem niedozwolonych postanowień umownych z różnych punktów widzenia i z różnych stron. Będziemy przyglądać się zarówno samym zapisom, jak również i procedurze związanej z uznawaniem klauzul za abuzywne.
+ spojrzenie konsumenta
+ postępowanie przeciw i obrona ubezpieczyciela
+ wybrane klauzule
+ alternatywne rozwiązania
+ menadżerowie oraz kierownicy projektów tworzących OWU zarówno w ubezpieczeniach na życie, jak i w ubezpieczeniach majątkowych skierowanych do klienta indywidualnego oraz MiŚ
+ prawnicy zakładów ubezpieczeń tworzący i pracujący z warunkami ubezpieczeń
+ osoby z departamentów produktowych opracowujące OWU dla klienta indywidualnego oraz MiŚ
+ brokerzy ubezpieczeniowi wyspecjalizowani w MiŚ
+ brokerzy ubezpieczeniowi tworzący programy ubezpieczeniowe skierowane ostatecznie do indywidualnego klienta
+ kancelarie odszkodowawcze
Centrum Konferencyjne DAGO Centrum
Budynek Rondo 1
Rondo ONZ 1
Warszawa
9.00 |
Rejestracja
(i poranna kawa, herbata) |
9.30 |
Rozpoczęcie konferencji
|
9.30 |
Bieżące działania Rzecznika Ubezpieczonych w odniesieniu do niedozwolonych postanowień umownych (klauzul abuzywnych) Aleksander Daszewski, Paweł Wawszczak, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych |
10.45 |
Przerwa kawowa
|
11.00 |
Postępowanie w sprawie uznania postanowień OWU za klauzule abuzywne Piotr Czublun, Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych |
12.00 |
Lunch
|
12.30 |
Analiza wybranych klauzul uznanych za abuzywne przez UOKIK dr Jakub Pokrzywniak, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr |
13.30 |
Przerwa kawowa
|
13.45 |
Główne świadczenia stron umowy ubezpieczenia a klauzule abuzywne dr Marcin Orlicki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
14.45 |
Przerwa kawowa
|
15.00 |
Wadliwość rozstrzygnięć SOKiK na przykładzie wybranych klauzul. Propozycja możliwych alternatywnych rozwiązań w OWU Jakub Nawracała, Kancelaria Radcy Prawnego Jakub Nawracała |
16.00 |
Zakończenie konferencji
|
Zgłoszenie na konferencją nie jest możliwe. Zainteresowanych prosimy o kontakt:
office@InsuranceMeetingPoint.com
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Od stycznia 2010 roku partner w kancelarii radców prawnych CZUBLUN TRĘBICKI, specjalizującej się w prawie ubezpieczeniowym, prawie IT i prawie zamówień publicznych.
Przed utworzeniem własnej firmy Piotr Czublun przez ponad 4 lata pracował dla CMS Cameron McKenna, gdzie w ramach Departamentu Prawa Gospodarczego kierował zespołem odpowiedzialnym za obsługę firm sektora usług finansowych, w tym firm ubezpieczeniowych oraz zespołem odpowiedzialnym za obsługę projektów informatycznych.
Przed rozpoczęciem współpracy z CMS Cameron McKenna, był przez okres prawie 10 lat wewnętrznym prawnikiem w wiodących instytucjach finansowych w Polsce, w tym przez okres prawie 3 lat menedżerem działu prawnego.
Przez okres ponad sześciu lat był członkiem Komicji Prawnej a przez prawie 4 lata - Komisji Informatycznej, Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jest autorem wielu publikacji poświęconych zagadnieniom usług finansowych i IT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; radca prawny. W latach 1997 - 2002 pracował w zakładach ubezpieczeń m.in. jako specjalista w Wydziale Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej PZU S.A., a także starszy specjalista, główny specjalista, z-ca dyrektora Biura i dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych i OC w Daewoo TU S.A. Od września 2002r. z-ca dyrektora Biura Rzecznika Ubezpieczonych, radca prawny koordynator i prezes Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej. Autor i współautor wielu publikacji z dziedziny ubezpieczeń m.in. Prawa Ubezpieczeń - ustaw z komentarzem pod red. dr S. Rogowskiego oraz serii praktycznych poradników ubezpieczeniowych.
Radca prawny, z ubezpieczeniami związany od 2000 r. zarówno od strony prawnej, jak i biznesowej. Od 2005 r. związany z Grupą Concordia, gdzie pełnił kolejno funkcję Dyrektora Biura Prawnego, a następnie Dyrektora Biura Ubezpieczeń OP i OC. Obecnie, w ramach prowadzonej Kancelarii Prawnej specjalizuje się w prawie ubezpieczeniowym oraz obsłudze podmiotów rynku ubezpieczeniowego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń gospodarczych, w tym komentarzy i artykułów w czasopismach naukowych.
Absolwent wydziałów prawa uniwersytetów w Poznaniu i Poczdamie, doktor prawa (UAM Poznań), adiunkt i wykładowca prawa cywilnego i prawa ubezpieczeniowego w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, radca prawny prowadzący kancelarię prawną specjalizującą się w sprawach z zakresu prawa odszkodowawczego i ubezpieczeniowego, konsultant zakładów ubezpieczeń i instytucji rynku ubezpieczeniowego, autor kilkudziesięciu opracowań z dziedziny prawa cywilnego i ubezpieczeniowego, ekspert Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, stały współpracownik redakcji ?Prawa Asekuracyjnego? i ?Rozpraw Ubezpieczeniowych?.
Dr Marcin Orlicki uczestniczył w pracach parlamentarnych nad nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych uchwaloną dnia 15 lipca 2011 r.
Radca prawny, doradca w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000 r.). W 2004 r. obronił pracę doktorską z zakresu prawa cywilnego i uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Jest radcą prawnym.
Specjalizuje się w prawie energetycznym, prawie ubezpieczeń gospodarczych oraz prawie zamówień publicznych. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt pozycji, w tym autorstwo lub współautorstwo trzech książek i dwóch poradników.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. dr Jakub Pokrzywniak uzyskał status doradcy WKB. Będzie przede wszystkim rozwijał praktykę ubezpieczeniową Kancelarii.
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Marii Curie Słodowskiej w Lublinie.Główny specjalista w Wydziale Prawnym Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Autor wieli publikacji z zakresu prawa odszkodowawczego i ubezpieczeń gospodarczych.
Zgłoszenie na konferencją nie jest możliwe. Zainteresowanych prosimy o kontakt:
office@InsuranceMeetingPoint.com
Wszelkie pytania zwiazane z konferencją można kierować na:
office@InsuranceMeetingPoint.com
Seminaria:
Szesnaście nierozwiązanych problemów dystrybucji ubezpieczeń
Problemy ubezpieczenia OC PPM na przełomie roku 2023 i 2024
Obowiązki dystrybutora i ubezpieczyciela wobec klienta - checklista
Alkohol, narkotyki, leki psychotropowe, niepoczytalność - znaczenie dla ubezpieczeń
Ubezpieczenia NNW
Leasing a ubezpieczenia
Ubezpieczenia transportowe
Ubezpieczenia Autocasco
Rekomendacja U - regulacja ubezpieczeń, w których bank jest agentem ubezpieczeniowym