Środowiskowe

Termin:

10 września 2014 r.

Miejsce:

Dago Centrum

Konferencja

Jedyne takie spotkanie..

Ubezpieczenia szkód środowiskowych zawsze były wyzwaniem dla ubezpieczycieli. I ze względu na charakter samych potencjalnych szkód, i ze względu na trudności w ocenie ryzyka, i ze względu na często administracyjny charakter rozpatrywania takich spraw.
Ponieważ nie ma jednak dla ubezpieczeń rzeczy niemożliwych, to i ryzyka środowiskowe można ubezpieczyć. W czasie konferencji IMP będziemy dyskutować jak i - może trochę - za ile.

 

Zgłoszenie na konferencją nie jest w tej chwili możliwe.

 

 

Kluczowe zagadnienia

  • Zmiany prawne, trendy rynkowe, przykłady szkód
  • Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
  • Ubezpieczenie kosztów działań zapobiegawczych
  • Warunki do rozwoju ubezpieczeń środowiskowych w Polsce
  • Sposób zarządzania ryzykiem środowiskowym
  • Planowane zmiany w prawie

Dla kogo

  • Underwriterzy ubezpieczeń OC
  • Brokerzy ubezpieczeniowi
  • Risk managerowie
  • Likwidatorzy szkód
  • Prawnicy

Miejsce

Centrum Konferencyjne DAGO Centrum

Budynek Rondo 1
Rondo ONZ 1
Warszawa

Zobacz szczegóły miejsca

 

Zgłoszenie na konferencją nie jest w tej chwili możliwe.

 

 

Program konferencji

Dzień 1 - Œroda, 10 września 2014 r.
9:00

Rejestracja

( i poranna kawa, herbata)

9:30

Rozpoczęcie konfrencji

9:30

Zasady odpowiedzialności administracyjnej za zanieczyszczenie środowiska

Zbigniew Kozłowski, CMS

1. Zanieczyszczenia historyczne
2. Szkody w środowisku
3. Planowane zmiany w prawie, w tym raporty początkowe

10:25

Przerwa kawowa

10:35

Odpowiedzialność podmiotów gospodarczych za szkody w środowisku

Andrzej Andrusiewicz, Marzena Sadowska WS Atkins Polska

1. Zmiany przepisów: ochrona powierzchni ziemi
2. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
3. Zwiększenie ryzyka działalności gospodarczej

11:30

Przerwa kawowa

11:40

Ubezpieczenia środowiskowe - zmiany prawne, trendy rynkowe, przykłady szkód

Paweł Holnicki-Szulc, AIG

1. Rola ubezpieczeń środowiskowych, czym różnią się od ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej
2. Case studies - również na podstawie decyzji RDOŒ
3. Przykłady szkód w bioróżnorodności
4. Pokrycie retroaktywne, zanieczyszczenie stopniowe

12:35

Lunch

13:05

?Polityka Zrównoważonego Rozwoju Œrodowiskowego? jako skuteczny sposób zarządzania ryzykiem środowiskowym w Grupie Polpharma

Krzysztof Cocyk, Polpharma

1. Podejście do ochrony środowiska przed prywatyzacją i po prywatyzacji,
2. Wpływ na środowisko lokalne
3. Polityka Zrównoważonego Rozwoju Œrodowiskowego - cel, korzyści, efekty działania

14:00

Przerwa kawowa

14:10

Szanse i przeszkody w rozwoju ubezpieczenia odpowiedzialności środowiskowej w Polsce

Michał Kiesiński, EIB

1. Warunki do rozwoju ubezpieczeń środowiskowych w Polsce
2. Ustawa o odpadach a ubezpieczenie środowiskowe jako zabezpieczenie
3. Ubezpieczenie kosztów działań zapobiegawczych
4. Ubezpieczenie ryzyka szkód w środowisku w związku z realizacją inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych
5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody w środowisku a odpowiedzialność względem poszkodowanego (analiza wybranych OWU)

15:05

Przerwa kawowa

15:15

Przesłanki braku odpowiedzialności za zanieczyszczenie środowiska

dr Sergiusz Urban, WKB

15:45

Zakończenie konferencji

 

Zgłoszenie na konferencją nie jest w tej chwili możliwe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadzący konferencją:

Andrzej Andrusiewicz

X

Jest absolwentem wydziału Inżynierii Œrodowiska Politechniki Warszawskiej, od ponad
15 lat konsultantem ds. ochrony środowiska, specjalistą ds. przeglądów środowiskowych
oraz gospodarki wodno-ściekowej i zanieczyszczenia gruntu. P. Andrusiewicz ukończył szkolenie
dla audytorów środowiskowych organizowane przez EBOiR i BSI. Prowadził i był członkiem zespołu
w ponad 200 audytach środowiskowych i badaniach zanieczyszczenia na terenie wielu zakładów przemysłowych w Polsce i za granicą. Andrzej brał udział w wykonaniu analiz środowiskowych
i badaniach zanieczyszczenia gruntu w takich przedsiębiorstwach jak Dyrekcja Eksploatacji Cystern
dla GATX Rail, dla firmy VOPAK, w ramach procesu prywatyzacji Naftobaz, terminal przeładunkowy chemikaliów i paliw w Gdyni dla poufnego klienta, doradztwo dla zarządu w zakresie odpowiedzialności środowiskowej oraz ryzyk ekologicznych w 1 300 stacjach paliw, przegląd środowiskowy due diligence stacji BP w Niemczech czy oszacowanie zobowiązań wynikających z zanieczyszczenia gruntu na terenie zakładów chemicznych ?Spolana? w Czechach. W 2007 roku, przez 4 miesiące Andrzej uczestniczył
w badaniach na terenie ponad 400 ha nieruchomości National Grid na Isle of Grain (UK), na którym
od lat 50-tych ubiegłego wieku znajdowała się rafineria. Był częścią zespołu i nadzorował projektowanie i wykonanie prac, które obejmowały ponad 2000 punktów poboru próbek. W 2006 roku
był kierownikiem projektu obejmującego wykonanie badań i zaprojektowanie oraz nadzór nad rekultywacją na terenie fabryki stolarki budowlanej w Polsce wschodniej. Andrzej był także inżynierem rezydentem podczas badań zanieczyszczenia gruntu w Stoczni Gdańskiej.

ZAMKNIJ

Krzysztof Cocyk

X

Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w realizacji projektów doradczych i dostarczania usług związanych z zarządzaniem ryzykiem, audytem wewnętrznym i ładem korporacyjnym zarówno w sektorze publicznym jak i w sektorze prywatnym. Zdobywał doświadczenie zawodowe pracując m.in. w firmach doradczych z tzw. Wielkiej Czwórki. Uczestniczył w projektach tworzenia korporacyjnego systemu zarządzania ryzykiem dla przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, telekomunikacyjnej, usługowej, finansowej.
W Grupie Polpharma tworzył i obecnie zarządza systemem zarządzania ryzykiem, aktywnie także uczestniczy w procesie budowy i wdrażania programu ubezpieczeniowego Grupy.

ZAMKNIJ

Paweł Holnicki-Szulc

X

Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od 1999 związany z grupa AIG, m.in. na stanowisku Dyrektora Departamentu Odpowiedzialności Cywilnej. Od 2004 Członek Zarządu AIG Polska. Od 2008 pełnił funkcje Dyrektora Regionalnego odpowiedzialnego za rozwój ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w Regionie CE&CIS, W 2010 w ramach nowych struktur europejskich AIG dołączył do zespołu Biura Regionalnego w Londynie. Obecnie jako Dyrektor Regionalny odpowiada za rozwój ubezpieczeń środowiskowych w Regionie CEE & Mediterranean.

ZAMKNIJ

Michał Kiesiński

X

Absolwent prawa na UMK w Toruniu, radca prawny, broker ubezpieczeniowy i reasekuracyjny. Od początku kariery zawodowej związany z branżą ubezpieczeniową. Specjalizuje się w problematyce zamówień publicznych. Autor licznych publikacji i szkoleń z tego zakresu. Posiada praktyczne doświadczenie z bezpośredniego udziału w kilkuset postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego na usługę ubezpieczeniową. W latach 2003-2011 pełnił funkcję Głównego Specjalisty ds. Zamówień Publicznych w EIB SA, gdzie prowadził lub nadzorował największe postępowania na ubezpieczenia m.in. w branży energetycznej, górniczej, zdrowotnej prowadzone w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych. Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Biura Rozwoju w EIB SA.

ZAMKNIJ

Zbigniew Kozłowski

X

Adwokat. Od 2007 roku jest członkiem Zespołu Prawa Ochrony Œrodowiska w Departamencie Energetyki kancelarii CMS Cameron McKenna, lidera w zakresie doradztwa prawnego w obszarze ochrony środowiska według rankingów dziennika ?Rzeczpospolita? oraz Chambers Europe. W tym ostatnim rankingu otrzymał również rekomendację indywidualną w dziedzinie prawa ochrony środowiska.

Specjalizuje się w zagadnieniach prawnych z zakresu ochrony środowiska. Doradza w kwestiach związanych między innymi z zanieczyszczeniami środowiska, ocenami oddziaływania na środowisko, emisjami przemysłowymi, handlem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, gospodarką odpadami, gospodarką wodno-ściekową, emisją hałasu oraz pozwoleniami na korzystanie ze środowiska.

Obsługuje Klientów CMS z sektorów energetyki konwencjonalnej i odnawialnej, wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, chemicznego oraz produkcyjnego. Zbigniew Kozłowski doradzał lub reprezentował Klientów CMS z sektora energetyki konwencjonalnej i odnawialnej w szeregu postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych, dotyczących kluczowych dla nich decyzji administracyjnych, tj. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla, czy też pozwolenie zintegrowane. Uczestniczył w projektach związanych z budową nowych mocy wytwórczych w polskiej energetyce.

Prelegent na konferencjach dotyczących prawa ochrony środowiska. Autor publikacji branżowych

ZAMKNIJ

Marzena Sadowska

X

Absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (1980), z 33-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, nadzorowania i dokumentowania prac geologicznych. W 2011 ukończyła studia podyplomowe z zakresu geoinżynierii na Politechnice Krakowskiej. Współautor lub główny autor ponad 1000 opracowań z zakresu geologii, ochrony środowiska i doradztwa, między innymi dla sektorów: wydobywczego, metalowego, maszynowego, zbrojeniowego, energetycznego, chemicznego. Biegły z listy Ministra Ochrony Œrodowiska i Wojewody Pomorskiego. Posiada uprawnienia do kierowania zakładami górniczymi wydane przez Okręgowe Urzędy Górnicze w Lublinie (1995) i Warszawie (2009, 2010). Wykonywała wyceny złóż kopalin podstawowych - gipsów, węgla kamiennego, kopalin leczniczych, ropy i gazu ziemnego, jak i pospolitych. Projektowała i nadzorowała rekultywacje terenów zanieczyszczonych w wyniku działalności przemysłowej. Koordynowała projekt dotyczący oceny istniejących dokumentacji i możliwości wykorzystania złóż uranu na terenie Polski dla Ministra Œrodowiska. Uczestniczyła w zespole świadczącym doradztwo na etapie projektowania Elektrowni konwencjonalnej 2000 MW w rejonie Gdańska oraz projektu zapory wodnej na Wiśle poniżej Włocławka. Organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu przepisów ochrony środowiska (ocen oddziaływania na środowisko, szkód w środowisku, ochrony powierzchni ziemi) oraz przepisów górniczych i geologicznych, w tym szkolenia organizowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dla administracji centralnej (2009, 2011), PKP (2012/2013) i administracji samorządowej. Obecnie prowadzi nadzór na budowie zbiorników LNG w Œwinoujściu w zakresie geologii i geotechniki.

ZAMKNIJ

dr Sergiusz Urban

X

Kieruje zespołem prawa ochrony środowiska oraz ściśle współpracuje z zespołem fuzji i przejęć, prawa energetycznego i projektów infrastrukturalnych. Jest specjalistą w zakresie prawa i polityki ochrony środowiska Unii Europejskiej i Polski oraz doradcą w zakresie funduszy europejskich w kontekście wymagań ochrony środowiska. Członek grupy roboczej ds. oceny projektów złożonych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Œrodowisko.
Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracę doktorską obronił w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest wykładowcą akademickim i prelegentem na licznych konferencjach i szkoleniach poświęconych problematyce prawa ochrony środowiska.
Stypendysta Europejskiej Agencji Ochrony Œrodowiska, odbył półroczny staż w Dyrekcji Generalnej ds. Œrodowiska Komisji Europejskiej.

ZAMKNIJ

Zgłoszenia:

Zgłoszenie na konferencją nie jest w tej chwili możliwe.

 

 

 

Inne spotkania

Seminaria:

Siedemnaście kluczowych problemów prawnych dotyczących umowy ubezpieczenia OC - OC ogólne, korporacyjne, w życiu prywatnym, grup zawodowych etc.

APK - między obowiązkiem a zdrowym rozsądkiem - z punktu widzenia klienta, dystrybutora i nadzorcy

Procedury w ubezpieczeniach grupowych

Odmienne stany świadomości a odpowiedzialność ubezpieczyciela (zaburzenia psychiczne, niepełnoletniość, alkohol, narkotyki)

Definicja ruchu pojazdu mechanicznego a zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela OC ppm i OC ogólnej - skutki nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

W przygotowaniu

Procedury w ubezpieczeniach grupowych

Odmienne stany świadomości a odpowiedzialność ubezpieczyciela (zaburzenia psychiczne, niepełnoletniość, alkohol, narkotyki)

Ruch pojazdu mechanicznego

Ostatnie spotkania

Dziesięć ważnych problemów prawnych dotyczących umowy ubezpieczenia na życie (o charakterze ochronnym)

Jedenaście problemów prawnych dotyczących umowy ubezpieczenia majątkowego

Redagowanie OWU - skutecznie, legalnie, jednoznacznie, zrozumiale, przyjaźnie

Analiza potrzeb klienta w ubezpieczeniach majątkowych w świetle prawa, orzeczeń sądów i wymagań organu nadzoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter: