Przepisy obowiązującego prawa, orzecznictwo sądowe i praktyka nadzorcza stawiają przed ubezpieczycielami wysokie wymogi dotyczące redagowania dokumentów służących zawieraniu i wykonywaniu umowy ubezpieczenia. Dokumenty te mają być jednoznaczne, zrozumiałe, sformułowane przyjaźnie i legalnie. Przy tym jednak muszą wyraźnie określać zakres ochrony ubezpieczeniowej i nie pozwalać na to, by klienci zgłaszali nieuprawnione roszczenia.
Najważniejszym dokumentem ubezpieczeniowym pozostają ogólne warunki ubezpieczenia. Ich redagowanie jest obecnie prawdziwą sztuką dostępną tylko tym, którzy umieją łączyć stanowczość z empatią, a prawniczą precyzję ze jasnością przekazu.
W czasie seminarium, które poprowadzi prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki, zostaną omówione reguły redagowania ogólnych warunków ubezpieczenia oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z wykładnią przepisów odnoszących się do tej materii. Będzie mowa o tym, czego od ubezpieczycieli wymagają sądy i urzędy, a także o tym, jak pisać jednoznacznie, zrozumiale, legalnie, przyjaźnie i skutecznie. Będzie o mowa również o zasadach wprowadzania prostego języka w OWU. Na końcu padnie pytanie (i odpowiedź) o możliwości tworzenia OWU przy użyciu narzędzi AI.
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Tym razem ONLINE
Nasz system seminariów on-line:
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
09:00 |
Otwarcie pokoju seminaryjnego (czas na sprawdzenie głosu i obrazu)
|
09:30 |
Redagowanie OWU - skutecznie, legalnie, jednoznacznie, zrozumiale, przyjaźnie
|
12:30 |
Dłuższa przerwa
|
13:00 |
Redagowanie OWU - skutecznie, legalnie, jednoznacznie, zrozumiale, przyjaźnie
|
15:30 |
Zakończenie seminarium
|
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki
Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent wydziałów prawa uniwersytetów w Poznaniu i Poczdamie, doktor habilitowany prawa (UAM Poznań), wykładowca prawa cywilnego i prawa ubezpieczeniowego w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, radca prawny, partner i szef Departamentu Prawa Ubezpieczeń w Kancelarii SMM, członek rad nadzorczych spółek grupy Generali w Polsce, konsultant zakładów ubezpieczeń i instytucji rynku ubezpieczeniowego, autor kilkudziesięciu opracowań z dziedziny prawa cywilnego i ubezpieczeniowego, ekspert Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, współautor projektów aktów prawnych z zakresu ubezpieczeń i uczestnik prac legislacyjnych, arbiter Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego, członek Akademickiego Komitetu Doradczego Europejskiego Instytutu Prawa Ruchu Drogowego w Luksemburgu. Redaktor naczelny "Prawa Asekuracyjnego".
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Seminaria:
Zmiana treści zawartej umowy ubezpieczenia
Ubezpieczenia grupowe
Ubezpieczenia transportowe
Zmiany w dystrybucji ubezpieczeń
Regulacje prawne i praktyka rynkowa dotycząca okresu ubezpieczenia
Ubezpieczenie OC ppm w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Procedury w ubezpieczeniach grupowych