Analiza ogólnych warunków ubezpieczeń funkcjonujących na rynku, w tym produktów sztandarowych w polityce sprzedażowej wielu ubezpieczycieli lub masowych, przeznaczonych dla kluczowego klienta, wskazuje na to, że niezwykle trudno jest odejść od tradycyjnych, utrwalonych w praktyce ubezpieczeniowej schematów, które są klauzulami niedozwolonymi lub zostaną za takie uznane, wcześniej lub później. Szereg przyjętych rozwiązań narusza bezwzględnie obowiązujące normy Kodeksu cywilnego lub w sposób dalece niedoskonały wykorzystuje możliwość umówienia się inaczej, stwarzaną przez niektóre z przepisów Tytułu XXVII – Umowa ubezpieczenia. Jednocześnie w Dziale I – Przepisy ogólne i Dziale II – Ubezpieczenia majątkowe tego Tytułu, znajduje się szereg rozwiązań, których odpowiednie wykorzystanie pozwala na racjonalne ukształtowanie praw i obowiązków stron umowy ubezpieczenia, a także relacji ubezpieczyciela z osobami poszkodowanymi i uprawnionymi. W niedoskonałej praktyce nie dostrzega się niewątpliwych walorów tych przepisów, a także orzecznictwa i doktryny wyrosłej na ich gruncie. Celem seminarium „Niewykorzystane możliwości - umowa ubezpieczenia w Kodeksie cywilnym”, które poprowadzi Piotr Kaczanowski, jest wskazanie sposobów uczynienia z wybranych przepisów Tytułu XXVII Kodeksu cywilnego narzędzia służącego wskazanym wyżej celom.
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
+ wypowiedzenie umowy
+ zwrot składki
+ zakres odpowiedzialności cywilnej i gwarancyjnej
+ umyślność i rażące niedbalstwo
+ zmiana prawdopodobieństwa wypadku i zmiana wartości mienia
+menedżerowie ubezpieczycieli odpowiedzialni za produkty
+ prawnicy tworzący lub uczestniczący w tworzeniu ogólnych warunków ubezpieczenia
+ underwriterzy zaangażowani w tworzenie produktów ubezpieczeniowych
+ pracownicy działów likwidacji szkód
+ brokerzy ubezpieczeniowi
Centrum Konferencyjne Warszawianka
ul. Merliniego 9
02-511 Warszawa
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
9:00 |
Rejestracja
(poranna kawa, herbata) |
9:30 |
Rozpoczęcie seminarium
|
9:30 |
Program merytoryczny Piotr Kaczanowski 1. Art. 808 § 3 - Komu wypłacić odszkodowanie? |
Podczas części merytorycznej, planowana przerwa kawowa
|
|
13:00 |
Lunch
|
13:45 |
Program merytoryczny - cd. Piotr Kaczanowski 6. Art. 822 - Zakres odpowiedzialności cywilnej i gwarancyjnej |
Podczas części merytorycznej, przewidywana przerwa kawowa
|
|
16:00 |
Zakończenie seminarium
|
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-2000 Wicedyrektor a następnie Wiceprezes Zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w kolejnych latach Prezes Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej, Członek Zarządu T.U. CIGNA STU S.A. i Wiceprezes Zarządu PTU S.A. Był także członkiem utworzonej pod patronatem Ministra Finansów Komisji Kodyfikacyjnej ds. Reformy Prawa Ubezpieczeniowego. Obecnie Pełnomocnik Zarządu Compensa TU S.A. VIG ds. Likwidacji Szkód, Członek Zarządu AutoEkspert Sp. z o.o.
Doświadczenie zdobyte na rynku ubezpieczeń wykorzystywał także jako wykładowca w zakresie prawa i praktyki ubezpieczeniowej w ramach podyplomowych studiów na Politechnice Warszawskiej oraz Szkole Głównej Handlowej. Jest autorem wielu artykułów i opracowań oraz współautorem książek z zakresu ubezpieczeń. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za udział w reformie prawa ubezpieczeniowego.
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Seminaria:
APK - między obowiązkiem a zdrowym rozsądkiem - z punktu widzenia klienta, dystrybutora i nadzorcy
Procedury w ubezpieczeniach grupowych
Procedury w ubezpieczeniach grupowych
Odmienne stany świadomości a odpowiedzialność ubezpieczyciela (zaburzenia psychiczne, niepełnoletniość, alkohol, narkotyki)
Ruch pojazdu mechanicznego
Jedenaście problemów prawnych dotyczących umowy ubezpieczenia majątkowego
Redagowanie OWU - skutecznie, legalnie, jednoznacznie, zrozumiale, przyjaźnie