Istotną, choć często niedocenianą, częścią postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez zakłady ubezpieczeń jest rozpatrywanie skarg. Nie zawsze działania związane ze skargami traktowane są przez ubezpieczycieli poważnie, a klienci często nie wierzą, że złożenie skargi może cokolwiek zmienić.
Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła przypomnieć ubezpieczycielom (i innym instytucjom finansowym), że skargi są ważne, a ich rzetelne rozpatrywanie może spowodować oszczędności i poprawić reputację ubezpieczycieli.
Seminarium, które poprowadzi prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki dotyczy postępowania skargowego. Ma za zadanie prezentację skodyfikowanych przez KNF zasad postępowania skargowego w zakładach ubezpieczeń, ich interpretację, wskazanie możliwych sposobów realizacji zaleceń KNF, ustalenie relacji między zasadami postępowania skargowego a regulacjami prawnymi zawartymi w kodeksie cywilnym, ustawie o działalności ubezpieczeniowej (i projekcie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej) oraz ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W czasie seminarium mowa będzie również o skutkach niewłaściwie prowadzonego postępowania skargowego na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i na wynik prowadzonego w danej sprawie postępowania sądowego.
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Centrum Konferencyjne Golden Floor
Budynek Atlas Tower (dawne Millennium Plaza)
al. Jerozolimskie 123a
02-017 Warszawa
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
9:00 |
Rejestracja
(i powitalna kawa, herbata) |
9:30 |
Rozpoczęcie seminarium
|
9:30 |
Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki, UAM Poznań 1. Reguły postępowania skargowego w obowiązujących regulacjach prawnych. |
11:00 |
Przerwa kawowa
|
11:15 |
Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki, UAM Poznań 5. Informowanie klienta o możliwości złożenia skargi. |
12:30 |
Lunch
|
13:00 |
Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki, UAM Poznań 10. Zasada obiektywizmu. |
14:15 |
Przerwa kawowa
|
14:30 |
Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki, UAM Poznań 15. Analiza danych związanych z rozpatrywaniem skarg. |
15:30 |
Zakończenie seminarium
|
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Prof. UAM dr hab. Marcin Orlicki
Zgłoszenie na seminarium nie jest w tej chwili możliwe.
Seminaria:
Przedawnienie roszczeń ubezpieczeniowych i odszkodowawczych
Ubezpieczenia grupowe
Ubezpieczenia transportowe
Zmiany w dystrybucji ubezpieczeń
APK wg KNF Jak dystrybutorzy mają wypełniać obowiązek APK według projektu rekomendacji KNF?
Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy po zmianach w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK